X
X
Menü
6. KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK ÖDÜL TÖRENİ 
6. Ödül Alanlar

 

6. KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK ÖDÜLLERİ (26 ARALIK 2019)

 ÖDÜL ALAN KOBİ VE GİRİŞİMCİLER

 

 

 

 


DİJİTAL KOBİ ÖDÜLÜ
 

EMKO Elektronik
 


1986 yılında, küçük ölçekli kolektif şirket olarak kurulan EMKO Elektronik, kuruluşunun ilk senelerinde faaliyetine elektromekanik üretim, test ve otomasyon sistemleri bakım ve tamiratı gerçekleştirerek başladı.
 

Üretim alanını genişleten işletme, AR-GE departmanını kurdu. Isı Kontrol Cihazları ve Sayıcıların üretimine başladı. Endüstriyel bilgisayar denetimli test sistemleri geliştirdi. Türkiye’de ilk jeneratör paneli imalatı yaptı. Hassasiyeti yüksek, uygulama yerine göre programlanabilen mikroişlemci denetimli kontrol cihazlarının üretimi gerçekleştirdi. Saç işleme makineleri için 1. Jenerasyon Eksen Kontrol Cihazları üretimini gerçekleştirdi. Pek çok ülkeye ihracat yapıyor.
 

KOSGEB'in düzenlediği "2014 yılı KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreninde EMKO, İnovatif KOBİ kategorisinde Türkiye genelinde toplam 3403 adet firma içinde son 5 finalist arasına girmeyi başardı. BTSO'nun düzenlediği "Ekonomiye Değer Katanlar” 2014 yılı Ödül Töreni'nde EMKO Elektronik en başarılı KOBİ’ler arasında yerini aldı. 2015 yılında KOSGEB KOBİ ve Girişimcilik Ödül Töreninde EMKO, İnovatif KOBİ dalında Türkiye genelinde toplam 3673 adet firma içinde son 5 finalist ve başarı sertifikası aldı. BTSO "Ekonomiye Değer Katanlar” 2015 yılı Ödül Töreni'nde EMKO Elektronik, “En Başarılı KOBİ'ler Ödülü’nü” aldı. BUSİAD Özel Başarı Ödülü alındı. (2017) TUBİTAK 1004 İleri teknoloji programına dahil oldu. EMKO, TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı paydaşları arasında yerini aldı. 60 ülkenin üstünde ihracatı, 30 ülkeden fazla bayiliği, 56 ülkede marka tesciliyle, EMKO bir dünya markası oldu. 

 

İHRACATÇI KOBİ ÖDÜLÜ

 

TaleWorlds Entertainment

 

 

 

TaleWorlds, 2005 yılında kurulmuş bağımsız bir dijital oyun geliştiricisidir. Şirketin kurucuları olan Armağan ve İpek Yavuz çiftinin bir hayaliyle başlayan TaleWorlds, yıllar içerisinde büyüyüp, gelişip bugün 80’in üzerinde yerli ve yabancı geliştiriciyi Ankara ODTÜ Teknokent’teki ofislerinde istihdam eden, 2014 İhracatın Yıldızları Teşvik Ödüllerinde, “Hizmet İhracatı” ödülüne layık görülen büyük bir oyun şirketine dönüştü.

 

ODTÜ Teknokent’te faaliyetlerini sürdüren yerli oyun firması TaleWorlds Entertainment, Türkiye’nin Gizli İhracat Şampiyonları Yarışması’nda ‘Özgün Ürün’ kategorisinde birinci oldu. Mount & Blade oyunuyla büyük bir ihracat başarısına imza atan TaleWorlds, başarısını kategori şampiyonluğuyla tescilledi.

 

Tüm dünyaya oyunun yanı sıra oyun geliştirme teknolojileri de satan firma, bu şekilde diğer oyun şirketlerinin de yeni oyunlar geliştirmesine olanak sağlıyor. Firma, bu anlamda yazılım ve teknoloji ihracatı da gerçekleştiriyor. 8 milyon adet oyun satışına imza atan firma, satışlarının %96’sını 200 den fazla ülke ve bölgeye ihracat olarak gerçekleştiriyor.

 

 

İNOVATİF KOBİ ÖDÜLÜ

 

SENTES-BİR A.Ş.

 

 

 

Sentes-BİR A.Ş. 1982 yılında iki makine mühendisi tarafından makine imalatı ve fabrika montajı alanında faaliyet göstermek üzere kuruldu. Faaliyetinin ilk yıllarında özel makineler imal edip, petrokimya fabrikalarının montaj ve borulama işlerini yapan şirket, doksanlı yılların başlarında sert lehimleme kaynak alaşımlarının üretimine başlayarak sanayi sektöründe yarı-mamül tedarikçisi oldu. Sert lehim ürünlerle, ısıtma soğutma ve iklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren Türkiye’nin lider konumundaki firmaları ile çalışıyor.

 

2017 yılının sonunda Ar-Ge Merkezini kuran işletme, geliştirilen yeni ürünlerle başta otomotiv sektörü olmak üzere satış hacmini ve ihracat oranını arttırdı. Ar-Ge kültürünün kalıcı hale gelmesi için firma Türkiye İhracatçılar Meclisi İnosuit programına katıldı.

 

 

 

İŞ BİRLİĞİ - GÜÇ BİRLİĞİ YAPAN KOBİ ÖDÜLÜ

 

ASİS Elektronik ve Bilişim Sistemleri A.Ş.

 

 

 

2007 yılında kurularak faaliyetlerine başladı. Asis Elektronik, Elektronik Ücret Toplama Sistemleri, Akıllı Durak, Akıllı Bilet, Personel Devam Kontrol Sistemleri, Geçiş Kontrol Sistemleri, Yemekhane Kredilendirme Sistemleri, Kişi Sayma Sistemleri üzerine Ar-Ge çalışmaları yürütüyor, yazılım ve donanım geliştiriyor. Asis Elektronik, yerli piyasadaki başarısını kanıtlamasının yanı sıra, Avrupa, Asya, Afrika pazarındaki projeleriyle yurt dışı piyasasında da gerek hizmet gerekse teknoloji ihracıyla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

 

Asis Elektronik, müşteri taleplerine göre şekillendirebildiği “Elektronik Ücret Toplama Sistemi” alanında tercih edildiği şehirlere benzersiz üstünlüklere sahip donanım ve yazılım hizmetlerini sunuyor. Üreticisi olduğu donanımları, sahip olduğu yazılım mühendisleriyle birleştirerek pazara uçtan uca anahtar teslim çözümler sunuyor.

 

 

İNOVATİF GİRİŞİMCİ ÖDÜLÜ

 

PERGO Medikal

 

 

 

PEGRO Medikal, İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. İzmir’ de faaliyet gösteren, %100 yerli sermaye ile kurulmuş yüksek teknolojili medikal Ürünler üreten Ar-Ge firmasıdır.

 

Firma kurucusu Ozan Baran; yurt dışında finans sektöründe edindiği fon yönetimi bilgisinin üzerine medikal sektörde edindiği iş geliştirme tecrübesini, ulusal ve uluslararası ilişki ağı ile birleştirerek Pergo Medikal oluşumunu 11.11.2016 tarihinde başlattı.

 

Pergo Medikal satışını yaptığı ürünlerin tamamını kendi tasarlıyor. Ar- Ge çalışmalarını her geçen gün artan mühendisleri ile kendi bünyesinde gerçekleştiriyor.

 

İşletme, Gastrostomi, Kadın Doğum, Ameliyathane, Anestezi, Yoğun Bakım bölümlerinde kullanılan 17 ürünün Ar- Ge çalışmalarını bitirerek seri imalat ve dünya pazarlarına arzı gerçekleştirdi.

 

 

KADIN GİRİŞİMCİ ÖDÜLÜ

 

GÜLSHA Kozmetik

 

 

 

Gülsha’nın hikâyesi Isparta’ya özgü narin bir gül türü olan Rosa Damascena ile başlıyor. 1965 yılından beri gül özü üreten, hammadde olarak parfüm ve kozmetik üreticilerine ihraç eden Gürkan Ailesi,  50 yıldan uzun bir süreyi gülün şifa sırlarını keşfetmeye adamış.  Bu süreçte gül yapraklarındaki esansiyel yağları en saf haliyle elde etme becerilerinde ustalaşmış.

 

Ailenin üçüncü jenerasyon temsilcisi Gülşah Gürkan, 2011 yılında o güne kadar güllerin içinde büyüyerek elde ettiği bu tecrübe ve bilgiyi markalaştırmak için ilk adımları atıyor. Gülün benzersiz faydaları hakkında edindiği bu tecrübeyi, özel bir cilt bakım serisine aktarmaya karar veriyor. En iyi Fransız cilt bakım uzmanları ile işbirliği yaparak bu bilgi birikimini bilimsel yeniliklerle harmanlayan özel formülasyonlar geliştiriyor ve “gülsha” markasını yaratıyor.

 

Gülsha, ürünleri atu duty free’lerde yer alan ilk Türk kozmetik markasıdır. Bugün yeni İstanbul Havalimanında 7 noktada olmak üzere, İzmir, Ankara, Bodrum, Dalaman ve Medine olmak üzere 7 havalimanında, Türkiye çapında seçkin eczanelerde, Sephoralarda ayrıca yurtdışında ABD’den Çin’e 1000’in üstünde satıs noktasında yer alıyor.

 

 

GENÇ GİRİŞİMCİ ÖDÜLÜ

 

MERGER Ayakkabı

 

 

 

Çeyrek yüzyılı aşkın sektör deneyimi olan Merger A.Ş. Kurucuları; Çin firması Sortics ve Türk firması Tabanex markalarını bir araya getirerek jel taban ve iç taban üretimini ve gelişimini sağlamak amacı ile 2017 yılının başında Tekirdağ Çerkezköy tesisini faaliyete geçirdi.

 

Tesis, 5 bin metrekare kapalı alan içinde ileri teknoloji üretim teknikleri ile yıllık 9,5 milyon adet jel taban üretim kapasitesine sahip olup Avrupa’nın en büyük jel taban üreticisi unvanını taşıyor.

 

Açılışından önce anlaşma sağlanan dünya çapındaki birçok ayakkabı mağazası ve ayakkabı üreticilerine Jel Taban ve Ayakkabı İç Tabanı Üreten Merger A.Ş. Halen yirmiyi aşkın ülkeye ihracat yapıyor.

 

 

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ

 

HİDROMEK

 

 

 

Dünyanın tanınmış iş makinesi üreticilerinden  HİDROMEK, 1978 yılında Ankara’da kuruldu. Kurucusu Hasan Basri Bozkurt, faaliyetlerine tarım traktörleri için ataşman üretimiyle başladı. Bu girişim, ilerleyen yıllarda bir adım daha ileriye götürülmüş ve Türk mühendisler tarafından tasarlanan ilk iş makinesi üretimi gerçekleştirilmiştir. Ürün gamının genişletilmesiyle büyüyen HİDROMEK’in bünyesinde şu an 2000'e yakın çalışan istihdam ediliyor. Ayrıca; dördü Ankara’da, biri İzmir’de, biri de Tayland’da olmak üzere altı üretim tesisinde kazıcı yükleyici, hidrolik ekskavatör, lastikli yükleyici, motor greyder ve toprak silindiri üretimi yapıyor. Ankara Sanayi Odası I. Organize Sanayi Bölgesinde 1.4 Milyon metrekareyi aşkın sanayi parseli üzerinde inşaatı devam eden HİDROMEK Üretim Üssü’nde, ilk olarak faaliyete geçen komponent fabrikasında ise daha önce ithal ettiği şanzıman, aks ve hidrolik redüktör gibi ana komponentlerin üretimini büyük ölçüde kendi bünyesinde yapıyor. 

 

Dünyada 5 kıtada 100’ün üzerinde ülkede makineleri çalışan HİDROMEK, yurt dışındaki yetkili bayi yönetimi, satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütmek üzere İspanya’da HİDROMEK WEST, Rusya’da HİDROMEK RUS, Tayland’da HİDROMEK CE ve Japonya’da HİDROMEK JAPAN firmalarını kurarak faaliyete geçirdi.