X
X
Menü
5.KOBİ VE GİRİŞİMCİLİK ÖDÜL TÖRENİ 
Ödüller
ARA
+
DNA MÜHENDİSLİK KALIP MAK. BİL. ENER. İNŞ. SAN. VE TİC.LTD.
:

Kasım 2013’de otomotiv sac-metal kalıp tasarım ve üretimi yapmak üzere iki ortakla kurulan DNA Kalıp, yerli ve yabancı müşteriler tarafından tercih edilen bir firma haline gelmiştir. Otomotiv sektöründe dış kaporta sac-metal kalıpçılığında uyguladığı teknoloji ileri seviye çalışmalarla adından söz ettirerek tercih edilen bir şirket haline gelmiştir. DNA Kalıp; sac parça kalıp yüzey geliştirme, simülasyon- analiz çalışmaları, kalıp tasarımı, talaşlı imalat, kalıp montaj-alıştırma-deneme ve devreye alma çalışmaları alanında faaliyet göstermektedir. Firma, kadrosuna dahil ettiği yeni çalışanlarla kapasitesini arttırmakta olup, yurt içerisinde Ford, Renault gibi ana sanayilerle birlikte, ana yan sanayiler olan Beyçelik, Coşkunöz, Presmetal, B Plas gibi firmaların tercih ettiği bir şirket haline gelmiştir. Bunun yanında Almanya’da BMW ve Daimler Mercedes’in, İngiltere’de ise Jaguar Land- Rover’ın 2.tedarikçisi konumuna gelmiş olup her geçen gün ihracatını arttırmaktadır.

 

Kalıp üretimi siparişe dayalı bir üretim şekli olduğundan dolayı, seri üretimden farklı olarak yapılan her yeni iş birbirinden bağımsız olmaktadır. Bundan dolayı tecrübenin ön planda olduğu bir iş koludur. Bu iş kolunda görev yapan personelin ise yetkin olması işin kalitesine direkt etki etmektedir. DNA Kalıp, tecrübeli çalışanlarla, tecrübesiz çalışanları bir araya getirerek uyumlu ve dinamik bir çalışma ortamı oluşturmakta bu da hem işin kalitesine yansımakta hem de tecrübesiz kişilerin meslek sahibi olmalarında çalışanlarına fayda sağlamaktadır. Bu haliyle firma yeni eleman istihdamı konusunda tecrübesiz çalışanlarına iş öğretirken para kazanmalarını sağlayarak önemli bir fırsat olmaktadır. İleri seviye CAD/CAM teknolojilerinin kullanıldığı firmada daha önce hiçbir KOBİ’de uygulanmamış birçok yeni metodolojiden faydalanılmakta olup müşterilere usta bağımsız-teknoloji yoğun hizmetler yapılmaktadır. Bu çalışmalara örnek olarak pres altı sanal deformasyon konusu verilebilir. Normalde firmaların pres altında pratik olarak sonuç alma çalışmaları DNA Kalıp’ta bilgisayar ortamında sanal programlar kullanılarak denenmekte ve tek seferde imalatta sonuç almalarına imkan sunmaktadır. Bu çalışmalar neticesinde müşteriler çok daha kısa sürede, kaliteli-problemsiz kalıp üretimi elde etme şansına sahip olmaktadırlar. Tüm dünyada yapılan son sistem uygulamaların aynılarını müşterilerine sunan DNA Kalıp, yabancı firmalarında dikkatini çekmiş ve Rolls-Royce, Mercedes,  gibi dünyanın önde gelen OEM’leri tarafından tercih edilir hale gelmiştir. Bu çerçevede belirtilen firmalarla yeni çalışmalar yapılmakta olup düzenli yurt dışı gezileriyle de potansiyel müşterilere ulaşılmaktadır. Firma bu anlamda ihracat konusunda da potansiyelini her geçen gün arttırmaktadır. Gelişmenin önündeki en büyük engellerden biri olan tek merkezli-kişi bazlı yönetim modelinin aksine DNA Kalıp’ta tüm çalışanlar için yetki ve sorumluluklar matrisi belirlenmiş olup, tüm hiyerarşi sistemi bir altın üstüne raporlayacağı şekilde tasarlanmış olup, hali hazırda da yürütülmektedir. Bu yapı ortaklar arasında da söz konusudur. DNA Kalıp’ın kurumsallaşmaya verdiği önemi anlatmak için, kurulduğu ilk yıl itibariyle ISO 9001 belgesi alması verilebilir. Rekabetçi olabilmek için hiç şüphesiz verimliliğin yüksek olması gerekmektedir. Teknolojiyi yoğun kullanan bir firma olarak DNA Kalıp, yaptığı tüm çalışmaları öncelikle bilgisayar ortamında analiz edip, doğruluğundan emin olduktan sonra üretime geçmektedir. Bu metodolojiyle hata payı minimize edilebilmektedir.

+
HSC KABLO VE PROFİL SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
:

Şubat 2014 te kurulan HSC Kablo & Profil , ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak özel niteliklerde kablolar, hortum, profil ve conta sınıfındaki sızdırmazlık elemanları ve kablo gruplamaları üretmektedir. Özellikle pişirici ve ısıtıcı grubunda beyaz eşya ev aletleri başta olmak üzere bir çok makine, otomotiv, ekipman, sistem için silikon kablo ve kablo gruplan, profil, fırın kapak contaları ve sızdırmazlık elemanları ile kapasitesinin %50 sini kullanmaktadır. 10 ülkeye ihracat yapmaktadır.

 

Silikonbazlı ürünlerde extruder o ring conta modelini geliştirerek bu ürünün ithalatını durdurarak tam teçhizatlı laboratuvarda sürekli yeni projeler geliştirerek, ihracatı ve istihdamı arttırmayı hedeflemektedir.

+
ÖZYÜRÜK AĞAÇ SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
:

Özyürük A.Ş. kuruluşundan bu yana sürekli olarak istihdam sağlamayı, ürettiği ürünlerin ihraç niteliklerine sahip olmasını, son teknoloji ve yeni yaklaşımları uygulamayı ve bu bağlamda rekabetçi ve verimli bir şirket olmayı, aynı zamanda çevreye ve insan haklarına duyarlı olarak gelişmeyi ilke edinmiştir.

Yeni ihraç ürünleri üreterek mevcut pazarlardaki liderliğimizi koruyarak yeni pazarlar elde edip bu anlamda öncü olmayı hedeflemiş, son bilgisayar-web teknolojilerini kullanarak öncelikle şirket içi senkronize ekip oluşturmak ve iş ortaklarının satın alıcılarıyla birlikte güçlü bir iş birliği içinde olmayı ilke edinmiştir.

Global B2B platformlarında aktif mobilya üreticisi konumuna gelmek ve Türkiye'yi dünya çapında temsil durumuna gelmek misyonunu üstlenmiştir.

+
TEKNOPLUS MAKİNE OTOMASYON ELEKTRİK ELEKTRONİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
:

İşletme; 2013 yılında Ankara’da makine imalatı konusunda faaliyet göstermek üzere kurulmuştur. Firma Ankara merkezli olup, TeknoPlus markası ile güvenlik geçiş sistemleri, hidrolik bariyer sistemleri, hidrolik yükselen yol bloğu, hidrolik kapan, hidrolik yükselen yol babası, elektromekanik kollu bariyerler, sürgülü kapı sistemleri, mekanik yol kapanları ve turnikeler gibi geçiş kontrol sistemleri imalatına başlamıştır. Tasarımda ve üretimde, bilgisayar teknolojisi üst düzeyde kullanılmaktadır. Satış ve satış sonrasındaki uzmanlığı ile sektöründe farklı bir çizgide olmayı hedeflemiştir.

 

Firma, müşterilerden gelen tasarım ve Ar-Ge  taleplerine daha profesyonel ve kaliteli hizmet verebilmek için makine tasarım ve proje hizmetlerini sunmuştur. Hidrolik ve pnömatik, elektromekanik ve otomasyon özellikli makine tasarımlarını yapmaktadır. Müşterilerin talep ettiği ürünlerin saha montajlarını projelendirip, üretimini gerçekleştirmektedir. İşletme profesyonelliğe ve kurumsallığa çok önem vermekte olup bütün imalat yeterlilik belgelerini almıştır. Hatta yurt dışında itibar gören çarpışma testleri ile ilgili belgelerini de almak üzeredir.

+
YEKTAMAK MAKİNA MÜHENDİSLİK İMALAT SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.
:

2013 yılında kurulan Yektemak Makina ve Mühendislik, kuruluş tarihi bakımından yeni bir firma olmasına rağmen akedemik geçmişe sahip kurucu ortaklarıyla, 35 yıla varan tecrübeye sahip yetkin mühendis ve imalat personelinin vermiş olduğu güven sayesinde kuruluşundan bu yana onlarca projeye imza atarak, başta otomotiv sektörü olmak üzere bir çok sektörün özel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hizmet vermektedir.

 

Yektamak, müşterilerinin ihtiyaçlarının belirlenmesinden, projenin teslim edilmesine kadar olan tasarım, dayanım hesaplamaları, bilgisayar destekli simülasyonlar, üretim, kalite kontrol ve test gibi tüm süreçlerde gösterdiği özenle istenen kalite standartlarında özel projeler gerçekleştirmektedir. Bu özveriyle Yektemak, geçmişten günümüze kadar, çeşitli özel makine ve sistem çözümleri, otomasyon sistemleri, konveyör ve taşıma sistemleri, çok amaçlı imalat fikstürleri, çeşitli vinçler ve kaldırma sistemleri, döndürme sistemleri gibi birçok özel proje gerçekleştirerek müşterilerinin hizmetine sunmuştur.

+
GST ELEKTRONİK ELEKTRİK YAZILIM MAKİNA DANIŞMANLIK SANAYİ VE TİC. LTD. ŞTİ.
:

GST Elektronik, 2012 yılında KOSGEB Araştırma-Geliştirme, İnovasyon Endüstriyel Uygulama Destek Programı kapsamında Ar-Ge ve İnovasyon Programı ile destek alarak 4 ortak limited şirket olarak kurulmuştur. Şirket ortakları; uzay ve havacılık mühendisi, elektrik-elektronik mühendisi, mekatronik öğretmenliği ve bilgisayar öğretmenliği mesleklerine sahip teknik kişilerden oluşmaktadır. Proje süresi ve sonrasında 3 yıl boyunca Ar-Ge çalışmaları devam etmiştir.

 

Hedefi, yazılım ve donanımın tamamen şirkete ait olduğu %100 yerli bir akıllı ev sistemi geliştirmektir. 2014-2015 yıllan arasında bu proje ticari bir ürün haline gelmiş ve satışa başlanmıştır. Akıllı ev sistemleri, aydınlatma otomasyonu, bina yönetim sistemi gibi akıllı sistemler ve bina otomasyon sistemleri üzerine faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Akıllı ev sistemleri ve bina yönetim sistemlerinin ardından akıllı şehir otomasyonu çalışmaları ile ürün gamını genişletmeyi amaçlamaktadır.

+
OTTONOM MÜHENDİSLİK ÇÖZÜMLERİ TASARIM OTOMASYON DANIŞMANLIK A.Ş.
:

Ottonom Mühendislik Çözümleri ; otomotiv,raylı sistemler,savunma,havacılık ve beyaz eşya sanayisinin ihtiyaç duyduğu ürün ve hat tasarım ve imalatı alanlarında hizmet vermek amacıyla 2013 yılının son çeyreğinde kurulmuştur.Müşterilerin ürün tasarlama ve sanal doğrulama ihtiyaçlarını gerek müşterilerin kendi evinde mühendis  saat ücretli danışmanlık, gerekse kendi tasarım hedeflediği 2023 yılnda Türkiye’nin ilk üç mühendislik şirketi olma hedefine doğru emin adımlarla yol almaktadır. 

+
SABUNCU VE SABUNCU ŞİF.BİT.TEM.MAD.İML. GIDA EĞ.İTH.İHR.SAN.LTD.ŞTİ.
:

Sabuncu ve Sabuncu, sağlık branşları öğretmeni ve 30 yıllık aktariye deneyimi olan Drog belgeli bir aktar tarafından 2014 yılında Isparta SDÜ Göller Bölgesi Teknokent’te “katranla gelen sağlık” projesi kapsamında kurulmuştur. Kendi öz kaynaklarıyla hiçbir destek almadan kurulan şirket 2 yılını doldurmuş, ürün portföyüne 18 ürün eklemiş, Türkiye’de 50 ilin üzerinde satış noktasına ulaşmış bir şirkettir. Yaklaşık 3,5 yıl boyunca Ar-Ge çalışmaları yaparak projesiyle şirket kurarak 2 yılda “katran damlası” isminde marka değeri yaratma yolunda büyük bir ivme kazanmış, 18 farklı ürün çeşidi ile bayilikler vererek, ihracat yapmayı başarmıştır.

 

Isparta, Burdur, Antalya, Denizli, Bursa’da şube açmış ayrıca bayilikler de vermektedir. Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de bayilikler açmayı hedeflemektedir.2016 tarihinde Kazakistan süt fabrikasına kefir sabunu ihracatı yapmıştır.

 

Tüm ürünlerini “katran damlası “ markası adı altında sunarak tüm cilt problemlerine iyi gelen katranı şifa boyutuna taşımak, bunu insanlara tanıtmak doğal yaşamda büyük bir katma değer yaratmayı hedeflemektedir. Ayrıca dünyanın en kaliteli sabununu üretmeyi ve bunu en doğru şekilde sunmayı doğal yaşamda insanların yaşam kültürlerine tüm ürünlerini dahil etmeyi planlayan bir vizyona sahiptir.

+
SBS BİLİMSEL BİO ÇÖZÜMLER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
:

Firma SBS Bilimsel Bio Çözümler San. ve Tic. A.Ş., 2013 Mayıs ayında KOSGEB Ar-Ge projesi desteği ile İTÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde an ürünleri ve Ar-ge firması olarak kurulmuştur. Şirket ortaklan İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu ve 15 yıldır an ürünleri konusunda çalışan gıda yüksek mühendisi Aslı Elif Sunay ve arıcılık uzmanı Taylan Samancı bir çok araştırma ve geliştirme projesinde birlikte çalışmışlardır.

 

Firma bunun bir göstergesi olarak kurulduğu KOSGEB projesi kapsamında 2013 yılında ülkemizde ilk defa, sözleşmeli arıcılık modeli ile an ürünleri (propolis, an sütü, bal, polen) üretimini başlatmıştır. Arıcılar, gıda ve ziraat mühendisleri kontrolünde, yüksek verim sağlayan özel yöntemler ile ilk defa propolis ve an sütü üretmeye ve bu ürünlerden gelir etmeye başlamıştır. Firma aynca 2 yıl boyunca yoğun olarak yürüttüğü Ar-Ge faaliyetleri ile bu ürünlerin sağlık etkilerini ortaya çıkaracak inovatif proses yöntemlerini geliştirmiş ve ürünleri piyasadaki tüm rakiplerinden daha yüksek biyolojik aktivite değerlerinde üreterek, insan tüketimine en uygun ve en yararlı hale getirmiştir.

 

2 yıl süren KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon projesi sonucunda propolisin biyolojik aktivitesini en yüksek oranda tutacak 8 farklı proses yöntemi ve katma değeri yüksek 13 farklı propolis içerikli ürün geliştirilmiş; ürünler ticarileşerek satışa sunulmuştur. SBS firması ürünlerinin üretiminde gerçekleştirdiği sözleşmeli arıcılık modeli ile gıda güvenliğinin temel prensiplerinden biri olan, ileriye ve geriye dönük izlenebilirliğin sağlanmasını hedeflemektedir. Böylece "KOVANDAN SOFRAYA" prensibi ile biyolojik aktivitesi korunmuş, doğal ve güvenli an ürünlerini tüketicilere ulaştırmaktadır.

 

Firma bu yöntem ile ürettiği ürünlerini yurt içinde marka tescil belgeli “BEEO” markası adı altında ve yurt dışında da yine marka tescil belgeli Bee & You markası altında satışa sunmaktadır.

 

Firma 2013 yılında KOSGEB tarafından sağlanan 50 m2’lik işlik ile çalışmaya başlamış; 2014 yılında Sarıyer’de 200 m2’lik biri ofis biri depo olmak üzere 2 yer daha kiralamış, 2016 yılında ise 1000 m2’lik bir alan kiralayarak üretim ve depo ihtiyacını karşılamıştır. Aynca yine 2016 yılında firma Bilim ve Sanayi Bakanlığı’ndan yaklaşık 1.7 milyon TL bütçeli tekno yatınm desteği alarak kapasite artınmı için makine ve ekipman yatırımına gitmiştir.

+
VİA BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ LİMİTED ŞİRKETİ
:

Ankara Teknoloji Geliştirme Bölgesinde kurulan VIA Bilgisayar Sistemleri Ltd. şirketi bilgi ve iletişim teknolojilerinde entegrasyon, arge ve danışmanlık, veritabanı yönetim sistemleri ve medya varlık yönetimi yazılımları konusunda hizmet vermektedir. Firmanın üretim biriminde 6 kişi Ar-ge biriminde ise 2 kişi çalışmaktadır. Firmanın iki çalışanı alanında yüksek lisans yapmış olup diğer çalışanlar lisans mezunudur. VIA; bir iş fikri çerçevesinde TÜBİTAK 1512 programına başvuru sonucu kurulmuş ve projenin başarı ile tamamlanmasından sonra üretim ve arge faaliyetlerinin devam ettirilmesi ile bugüne kadar büyüyerek gelişmiş bir şirkettir. Devam eden bir TÜBİTAK 1507 programı desteği vardır. Yürütülen arge projelerinde Afet Yönetimi kapsamında enkaz altındaki canlıların daha hızlı tespit edilmesine ve kurtarılmasına yönelik bir proje üzerinde çalışmaktadır. Firma TÜBİTAK GCIP (Global Cleantech Innovation Programme) çalışmalarına mentor olarak destek vermiştir. Via Bilgisayar Sistemleri 2015 yılında Cyberpark En Hızlı Büyüyen Kuluçka Firması Ödülünü kazanmıştır. Bilişim sektöründe 2012 yılından bugüne kadar faaliyet gösteren VİA Bilgisayar Sistemleri Limited Şirketi; Ankara Teknoloji Geliştirme Bölgesi Bilkent Üniversitesi Cyberpark yerleşkesi bünyesinde faaliyet göstermektedir. VİA Teknoloji; Bilgi ve İletişim Teknolojilerinde Entegrasyon, Arge ve Danışmanlık, Veritabanı Yönetim Sistemleri ile Medya Varlık Yönetimi ana başlıklarında hizmet vermektedir. Bilgi ve iletişim teknolojileri entegrasyonu kapsamında; sistem mühendisliği bütünlüğü çerçevesinde ihtiyaçların tespiti, ihtiyaç analizi, modellenmesi, projelendirme, çözüm uygulamaları ile millî, hızlı ve güvenilir çözümler üretmektedir. Arge ve danışmanlık hizmetleri kapsamında; teknoloji yönetimi, teknolojik yararlanım, ticarileşme/pazarlama, teknoloji transferi, girişimcilik, inovasyon, proje yönetimi, savunma sanayii teknolojileri, veritabanı yönetimi, bulut yönetimi konularında arge ve danışmanlık hizmetleri sunulmaktadır. Veritabanı yönetim sistemleri kapsamında; özellikle Oracle veritabanı yönetim sistemleri, Real Application Clusters (RAC), Veri ambarlama, veritabanı güvenliği, orta katman çözümleri, servis odaklı mimari, iş zekası çözümleri konularında sistem ve hizmetler sunulmaktadır. Şirketin geliştirdiği Medya Varlık Yönetimi kapsamında; medya varlıklarının korunması, yönetilmesi, üretilmesi ve işlenmesine yönelik Medya Servis Sağlayıcısı, Medya Değişim Platformu, İçerik Hazırlama ve Kataloglama servislerini çoklu ortamlarda çoklu formatlarla destekleyerek müşterilerine sunmaktadır. Firma Avrupa'da bu alanda çalışan saygın üreticilerden Tedial'in Türkiye temsilcisi olarak medya varlıklarının yönetimi; daha düşük maliyetlerle, hızlı ve esnek veri modelleriyle, güçlü veri depolama yöntem ve çözümleriyle güvenilir ve ölçeklenebilir formatlarda gerçekleştirmektedir. Şirketin ‘’ Yazılım geliştirme faaliyetlerinde bilgi güvenliğinin sağlanması ’’ alanında ISO 9001:2008 ve TÜRKKAK onaylı sertifikaları bulunmaktadır.

+
A PLUS PLASTİK VE ELEKTRİK SANAYİ VE TİC. LTD. ŞİRKETİ
:

İşletme 2013 yılında endüstri mühendisleri Aydan Akarsu ve Serkan Akarsu tarafından İstanbul Bayrampaşa’da kuruldu. Kurulum aşamasında Halbank'ın Kadın Girişimci Kredisi'nden ve KOSGEB Yeni Girişimci Desteklerinden faydalanılmıştır. 3 yıl içinde hızla büyüyen şirket, bu sene İstanbul 3. Havalimanı inşaatında kullanılan 110 mm çaplı boruların imalatına başlamış, mevcut kapasitesini doldurmuş durumdadır.

 

KOSGEB’in Kadın Girişimcilere sağladığı destekler ile Bayrampaşa’da, 350 metrekarelik bir işhanında ikinci el makinaların devir alınması ile şirketin kurulduğunu anlatan Aydan Akarsu, yeni girişimcilere örnek teşkil edecek başarı hikayesinde; “Arabamızı satarak aldığımız ticari panelvan ile satış yapmak için İstanbul’un bütün bölgelerinde firmamızı tanıtmaya çalıştık. Bütçe ayıramadığımız için bu tanıtım faaliyetlerindeki tek materyalimiz A4 kağıtlara aldığımız firmamızı ve ürünlerimizi tanıtan çıktılardı. Siparişten üretime, muhasebeden yüklemeye, şoförlükten temizliğe işlerin tamamında birkaç çalışanımızla birlikte gece gündüz çalışarak firmayı ayakta tuttuk.” diyor.

 

Yeni bir tedarikçinin pazara girmesinin tüm zorluklarını yaşadıklarını dile getiren Aydan Hanım, altı aylık çalışma içerisinde hiç satış yapamadıklarını vurgularken, zorlu geçen bu zaman içerisinde 125 TL’lik bir satışın tükenmekte olan umutlarını yeşerttiğini ve ardından yeni arayışlara girdiklerini başarı öyküsünde şöyle özetliyor Aydan Akarsu:

 

“Ürünlerin bir alıcısı var ve onları bulmak için farklı yollar denememiz gerekiyor. Mesai saatlerimizi daha da uzattık, internetten bulabildiğimiz yurt içi ve yurt dışındaki tüm potansiyel müşterilere mail, faks ve telefonla ulaştık. Bu arada tanıtım faaliyetlerimiz meyvelerini vermeye başladı. Yurt içinden tedarikçisiyle problem yaşayan bazı firmalar bizden fiyat talep etmeye başladılar. İlk yılın sonuna geldiğimizde tüm finans kaynaklarımız tükenmişti fakat ihracat yapabileceğimize olan inancımız vardı. 2013 yılında Cezayirli bir müşteriden aldığımız 1 konteynerlik sipariş bizim için dönüm noktası oldu. Çünkü bu sipariş firmanın kurulumundan bu zamana kadar almış olduğumuz toplam sipariş kadardı. Bu ilk yüklemeyi kendi ellerimizle yaparak başarıyla tamamladık. Müşteriden ilk defa bu kadar düzgün bir yükleme yapıldığı için teşekkür aldık. Prensip olarak Avrupa, Afrika, Balkanlar, Ortadoğu'daki müşterilerimizin siparişlerini ilk günkü özenle hazırlıyoruz.”

 

Aydan hanım, azim ve çeşitli sıkıntıları göğüsleyerek üç yıl önce kurdukları firmada artık bir iş kadını. 31 ülkeye direk olarak ihracat yapmayı başaran firma, bu yıl sonuna kadar 35 ülkeye ulaşmayı hedefliyor.

+
ANİMATEK ENERJİ SAN.TİC.A.Ş.
:

Orta Gerilim Modüler hücrelerinin kumanda panolarını imal etmek üzere 2015 yılında 1 personelle kuruldu. Enerji ekipmanlarının imalatı üzerine kurulan şirket, halihazırda yurt içindeki elektrik dağıtım firmalarının kumanda panoları üzerine faaliyetini sürdürmektedir.

 

Geçtiğimiz sene bir personelle ticari hayata atılan firma 6 ay gibi kısa bir süre sonunda işlerini büyüterek personel sayısını 52’ye çıkardı. Üretim kapasitesini de genişleten firma, ürettiği kumanda panosu sayısını; aylık yurtiçi 400 adet ve  yurt dışına teslim edilmek üzere 200 adete çıkarmayı başardı.

 

Ülkemizde enerji üzerine hizmet veren firmaların yanı sıra Katar ve Kazakistan’a da ihraç eden firma, Elimsan A.Ş. şirketi adı altında kumanda panalorını imal ederek milli ekonomiye katkı sağlamakta. ANIMETEK Enerji Şirketi, Teknoloji ve Yenilikçilik ilkesinden hareket ederek, Katar'a yapılan metal glad hücrelerinin kumanda panolarının montajının daha kolay yapılması doğrultusunda yeni dizaynları geliştirdi. Elimsan A.Ş.nin AR-GE ve Proje bölümü tarafından olumlu bulunan yeni ürünün imalatına ilişkin projeyi KATAR Enerji ve Su Bakanlığı’a iletti.

 

Önümüzdeki yıllarda Cezayir, Şili ve Kazakistan’da bulunan enerji sektöründe çözüm ortağı olmayı amaçlayan firma, geleceğin enerji sistemlerinde yer alarak yüksek güçlü invertör (25 KWA ve üstü) sistemlerinde AR-GE ve üretim işi içinde olmayı hedefliyor.